Legalizacja wodomierzy
Woda i ścieki rozliczane są na podstawie wodomierza. Prawidłowe wskazania tego urządzenia są bardzo ważne, ponieważ od nich zależy wysokość rachunku. Montaż wodomierza jest obowiązkiem właściciela nieruchomości. Prawo nakłada na właściciela obowiązek sprawdzania stanu technicznego wodomierza, czyli dokonania jego legalizacji raz na pięć lat.
Czym jest legalizacja wodomierza?
Legalizacja wodomierza ma dać właścicielowi pewność, że urządzenie działa bez zarzutów. To inaczej przegląd, który trzeba przeprowadzać co 5 lat w punktach wyznaczonych przez Prezesa Głównego Urzędu Miar. Jeżeli kontrola urządzenia wykaże, że wodomierz jest sprawny, to otrzymuje ono oznaczenie, zwane cechą legalizacji. Oznaczenie może mieć różną formę: naklejki, wypalonego symbolu lub oznaczenia umieszczonego na plombie.
Podstawa prawna legalizacji wodomierzy
Podstawą prawną do legalizacji wodomierzy jest rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 8 stycznia 2008 roku oraz ustawy: „Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z dnia 7 czerwca 2001 r. (tj. (Dz.U. z 2017 r., poz. 328 ze zm.)” i Ustawa z dnia 11 maja 2001 r.Prawo o miarach (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 884 ze zm.). Z kolei obowiązek wyposażenia lokali mieszkalnych w wodomierze wynika z przepisów wykonawczych do Prawa Budowlanego.
Przepisy prawne dotyczące legalizacji wodomierzy
Do założenia wodomierzy zobowiązany jest właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego. Osoba korzystająca z lokalu musi udostępnić mieszkanie w celu zainstalowania wodomierzy oraz dokonywania ich odczytów, legalizacji, konserwacji i wymiany. Wodomierze uzyskują legalizację na okres 5 lat, począwszy od pierwszego dnia stycznia roku następującego po roku, w którym legalizacja została dokonana. W celu dokonania legalizacji wodomierze muszą zostać zdjęte i sprawdzone. Jeżeli nie mają uszkodzeń i działają poprawnie, uzyskują cechę legalizacji i mogą być użytkowane przez następne 5 lat. Jeżeli wodomierz ma wady, wówczas trzeba go wymienić na nowy. Wodomierze, którym skończył się okres legalizacyjny, nie mogą zostać ponownie wykorzystane do rozliczania kosztów zużycia wody.
Wymiana wodomierza w domu jednorodzinnym
W domu jednorodzinnym należy również przeprowadzać legalizację wodomierzy. Zdarzają się sytuacje, że wymiana wodomierza w domu jednorodzinnym musi nastąpić szybciej. Pierwszym sygnałem, że wodomierz może być uszkodzony, są odczyty znaczenie odbiegające od realnego zużycia wody. Wodomierz, którego usterki nie da się naprawić, podlega wymianie. Wszelkie dokonywanie napraw wodomierza przez użytkownika na własną rękę może mieć nieprzyjemne skutki, ponieważ może prowadzić do zakłamania odczytów licznika, co jest traktowane jako oszustwo. Wymiana wodomierzy w domu jednorodzinnym kosztuje od 60 do 200 złotych.
Mieszkańcy bloków i kamienic mają wliczony koszt legalizacji wodomierzy w czynsz. Właściciele domów jednorodzinnych muszą z własnej kieszeni zapłacić za procedurę legalizacji wodomierzy, która jest obowiązkowa.