Ogrzewanie podłogowe – ochrona środowiska i ekonomia w domu
Narastający problem zanieczyszczenia powietrza, większa świadomość zagrożenia ekologicznego sprawiają, że rośnie popularność przyjaznych środowisku form ogrzewania. Nie od dziś wiadomo, że spalanie paliw kopalnych jest jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia środowiska, Kolejnym minusem energii uzyskiwanej tradycyjnymi źródłami jest jej wysoka cena. Coraz większą popularność zdobywa system ogrzewania podłogowego, zaliczany niskotemperaturowych źródeł ciepła – nie potrzebuje zbyt wiele energii, aby wytworzyć ciepło.
Dlaczego warto założyć ogrzewanie podłogowe?
Konieczność zmniejszenia szkodliwych związków dostających się do powietrza w wyniku produkcji energii i ciepła przy zachowaniu komfortu cieplnego nie ulega wątpliwości. Ekolodzy od lat biją na alarm i powtarzają, że ochronę środowiska należy zacząć od siebie – od wprowadzenia w swoim domu rozwiązań ekologicznych. Oprócz zalet ekologicznych ogrzewanie podłogowe ma walory estetyczne – rury wodne lub elektryczne kable grzejne układa się pod posadzką, więc są niewidoczne dla domowników i gości. Użytkownik zyskuje korzystny dla organizmu pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniu. Komfort cieplny jest porównywany do tradycyjnych form ogrzewania, a niektórzy twierdzą, że nawet większy. Koszty niższe ogrzewania są dodatkową motywacją do montażu ogrzewania podłogowego. Dzieli się ono wodne i elektryczne.
Ogrzewanie podłogowe wodne
Duże znaczenie przy montażu tego typu ogrzewania ma rodzaj podłogi. Najlepsze są płytki ceramiczne. Przy deskach drewnianych temperatura zasilania musi być wyższa i takie ogrzewanie jest już opłacalne. Ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się w kuchni, przedpokoju lub łazience. Wnętrze, w którym jest zainstalowane ogrzewanie podłogowe wodne, należy urządzać minimalistycznie, ponieważ zbyt duża ilość mebli ogranicza rozprowadzenie ciepła. W takiej sytuacji pomieszczenie będzie niedogrzane. Jedyną wadą ogrzewania podłogowego wodnego jest to, że trzeba je zaplanować już na etapie budowy domu i można je założyć tylko w nowych budynkach.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne
Sprawdza się jako ogrzewanie dodatkowe w wybranych pomieszczeniach, np.: w kuchni lub łazience. Wynika to z drogiej energii elektrycznej i znacznych kosztów ogrzewania zimą. W okresach przejściowych nie ma konieczności uruchamiania centralnego ogrzewania.
Klient ma do wyboru dwie formy montażu ogrzewania elektrycznego: w postaci kabli oraz fabrycznie przygotowanych mat. Ich zaletą możliwość zastosowania nawet podczas remontu starych mieszkań i podnoszenie poziomu podłogi.
Ogrzewanie podłogowe może być używane jako główne, ale wtedy wskazana jest instalacja wodna. Po założeniu ogrzewania podłogowego należy go poddać próbie ciśnieniowej i sprawdzić szczelność instalacji. Trzeba upewnić się, czy nie nastąpiły uszkodzenia w czasie montażu. Ogrzewanie podłogowe jest ciekawą alternatywą dla pieców i kotłów. Nie wydziela oparów, nie brudzi pomieszczeń.
Ogrzewanie podłogowe jest ekologiczne i estetyczne. Żadnych płynów, brudnych ścian, uczucia duszności. Naprawdę to dobre rozwiązanie grzewcze. Najlepiej instalować je pod płytkami ceramicznymi. Zainstalowanie takiego ogrzewania, to w zasadzie przebudowa całej podłogi, ale warto ponieść koszty, bo ciepło rozchodzi się równomiernie od podłogi i w domu tworzy się przyjemny klimat. Polecam wszystkim, którzy mają dość pieców i szukają alternatywy dla paliw kopalnych.