Gładź szpachlowa na mokro – szybkie równe ściany
Wykończenie ścian przed pomalowaniem lub zlikwidowanie wszelkich dziur mają duże znaczenie dla ostatecznego wyglądu ściany. Ściana gładka wygląda estetycznie i elegancko. Jest gotowa do kolejnych etapów wykańczania. Na gładkiej ścianie można bezpiecznie powieść półki, szafki, wiszące regały, plakaty lub obrazy. Ściana bez dziur i nierówności jest doskonałą powierzchnią aranżacyjną – można ją wykończyć w dowolny sposób: panelami, płytkami, tapetą, kamieniem dekoracyjnym, czy pomalować wybranym rodzajem farby. Najszybszym sposobem wykończenia ściany jest gładź szpachlowa na mokro.
Piękna ściana bez szlifowania
Wyprofilowanie ściany wymaga wiele pracy i wiąże się z pyłem i wszechobecnym bałaganem. Od przygotowania ścian do dalszej aranżacji powinno rozpoczynać się remont pomieszczenia lub urządzenie nowego mieszkania. Nie ma większego sensu położenie nowej podłogi, np.: paneli, skoro w trakcie wygładzania ścian, nowa, piękna podłoga może zostać zabrudzona. Nieprzyjemną część remontu, jaką jest wyrównywanie ściany, można skrócić używając gładzi na mokro, zwanych inaczej bezpyłowymi.
Zalety gładzi szpachlowej na mokro
Gładź na mokro to stosunkowo nowy materiał wykończeniowy. Znakomicie wygładza ściany i sufity. Najważniejszą zaletą jest szlifowanie ścian bez pyłu – żadnego brudu, ataków astmy. Gładź na mokro jest wygodna w użyciu. Do ich produkcji nie używa się żadnych szkodliwych substancji. W wykończonych gładzią pomieszczeniach tworzy się korzystny mikroklimat – wchłaniają bowiem nadmiar wilgoci i oddają ją, gdy jest jej w powietrzu zbyt mało – nie powstaje pleń i nie ma za suchego powietrza w okresie grzewczym. Po nałożeniu na ścianę powstaje bardzo gładka powierzchnia, do której nie przyczepia się kurz. Gładź na mokro to świetny wybór na materiał do poprawienia wyglądu ścian w dla alergików i astmatyków. Powietrze bez pyłu, pleśni i kurzu ułatwia funkcjonowanie domownikom. Jej wielką zaletą jest oszczędność materiału – nakłada się ją tylko raz.
Wady gładzi na mokro
Nie istnieje produkt budowlany bez wad. Przy wysokim poziomie wilgoci gładzie na mokro mogą nie zdać egzaminu. Ich wadą jest również to, że nie mogą stykać ze stalowymi elementami budowlanymi, ponieważ powodują korozję tego metalu.
Zastosowanie gładzi na mokro do wyrównywania okładziny kartonowo-gipsowej
Gładź bezpyłowa jest doskonałym materiałem do wykończenia okładziny kartonowo-gipsowej. Tego typu prace w średniej wielkości pomieszczeniu trwają jeden dzień. Gładź może zastąpić specjalne masy, którymi wypełniało się spoiny między płytami. Gładzią na mokro wypełnia się nią połączenia płyt zbrojone taśmą siatkową. Od razu przystępuje do wygładzania pozostałej powierzchni, co oszczędza czas. Wypełnianie tradycyjne trwałoby około czterech dni, z czego dwa przypadłyby na spoinowanie płyt.
Przygotowanie masy
Zalety gładzi na mokro przekonują wiele osób wypróbowania tego materiał. Gładź gipsowa jest sprzedawana w formie proszku lub gotowa do użycia. W tym pierwszym przypadku należy rozprowadzić ją w wodzie, w tym drugim – dokładnie wymieszać. Mieszanie gipsu szpachlowego bez względu na jego rodzaj, wykonuje się wiertarką wolnoobrotową. Daje to pewność, że masa będzie gładka i że nie zostanie nadmiernie zapowietrzona. Gładź szpachlowa na mokro gotowa do użycia jest wygodniejsza. Kupujący musi liczyć się z wyższymi kosztami gładzi gotowej. Idealna masa do użytku to taka, która jest na tyle gęsta, by nie odpadała od kielni. Praca gładzią na mokro wymaga dokładności i precyzji – jednak wolniejsze tempo wiązania gładzi daje czas na ewentualne poprawki.
Nakładanie gładzi na ścianę – gładź szpachlowa na mokro – jak to się robi?
Nakładanie gładzi można wykonać ręcznie lub za pomocą wygodnego urządzenia, jakim jest agregat. Gładź gipsowa powinna być rozprowadzana pacą, należy ją mocno docisnąć do podłoża. Grubość wszystkich warstw nie powinna przekraczać 3 mm. Najczęściej jedna warstwa wystarcza, by uzyskać gładką i równą ścianę. Przy tradycyjnej suchej gładzi potrzebne są co najmniej dwie warstwy. Gdyby podczas nakładania gładzi na mokro powstały jakieś nierówności – to od razu można wyrównać jej powierzchnię Już podczas nakładania gładzi, można wyrównywać jej powierzchnię. Narzędziami potrzebnymi do nakładania gładzi na mokro są: wałek malarski, nóż z wymiennymi ostrzami, wiertarka z mieszadłem, kielnia , paca stalowa, drabina.
Po wyschnięciu gładzi można pomalować, potapetować ścianę. Dokładną instrukcję nakładania gładzi na mokro najlepiej zobaczyć na udostępnionych w internecie filmikach. Przed rozpoczęciem prac powinno zapoznać się z instrukcją odnośnie przygotowania i nakładania wydrukowaną na opakowaniu.
Gładź na mokro oszczędza czas, który trzeba poświęcić na przygotowanie ściany. Remont może być krótszy, a efekt gładzenia zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Warto przełamać się i postawić na nowoczesne materiały do wykańczania wnętrz – mają wiele korzystnych właściwości – mniej kurzu podczas nakładania oraz zapobieganie powstawaniu pleśni. Idealnie równa ściana, gotowa do upiększenia w dowolny sposób.
Wynajęłam mieszkanie, gdzie jedna ściana była w tragicznym stanie. Znajomi doradzili mi gładź szpachlową na mokro. Jest to gładź gotowa i jest bardzo prosta w użyciu. Doskonale kryje wszystkie nierówności ściany – już jedna warstwa wystarczy, aby mieć równą ścianę. Trzeba przyznać, że ściana wygląda doskonale i naprawdę można ją zaaranżować w dowolny sposób. Pięknie wygląda tapeta 3D, do której położenia konieczna jest gładka ściana. Jestem bardzo zadowolona z tej gładzi. Mieszkanie wygląda fenomenalnie.