Leasing na mieszkanie- sposób sfinansowania kupna lokalu mieszkalnego
Sfinansowanie zakupu nieruchomości to nie lada problem. Pierwszą opcją braną pod uwagę jest kredyt hipoteczny. Otrzymanie kredytu nie jest oczywiste, ponieważ banki stawiają bardzo wysokie wymagania przy udzielaniu kredytów mieszkaniowych, wymagają wielu zabezpieczeń, w tym wkładu własnego. To powoduje, bank stwierdza „brak zdolności kredytowej” i marzenia o zakupie mieszkania pryskają jak bańka mydlana. Programy rządowe ledwo wystarczają na wkład własny. Pocieszające jest to, że brak zdolności kredytowej końca marzeń o mieszkania Ciekawą, choć w Polsce niezbyt popularną metodą sfinansowania zakupu mieszkania jest leasing na mieszkanie.
Czym jest leasing na mieszkanie?
Powszechnie znany i chętnie wykorzystywany jest leasing samochodowy. Pojęcie „leasing na mieszkanie” budzi zdziwienie i pojawia się pytanie: co to jest?. Leasing na mieszkanie to ratunek dla osób, którym bank odmówił kredytu hipotecznego. Jest przeznaczony dla osób mających złą historię w BIK lub nie chcą zaciągać kredytu hipotecznego. Zasady leasingu są zbliżone do długoterminowego wynajmu mieszkania. Po upływie czasu określonego w umowie mieszkanie staje się własnością korzystającego, który spłacał comiesięczny czynszu (raty leasingowe). Do momentu spłaty ostatniej raty leasingowej właścicielem nieruchomości jest leasingodawca.
Minusy leasingu na mieszkanie
Leasing na mieszkanie ma swoje wady – możliwość ogłoszenia upadłości leasingodawcy w momencie trwania umowy. Mieszkanie może wtedy wejść w skład masy upadłościowej syndyka i zaspokoić roszczenia wierzycieli spółki , z którą korzystający z mieszkania miał podpisaną umowę leasingową. Leasing nie jest popularny na rynku nieruchomości, ponieważ oferują go mniej znane firmy, których wiarygodność jest niepewna. Umowę podpisuje się na 10-15 lat i przez ten czas osoba leasingobiorca nie jest właścicielem mieszkania.
Przyszłość leasingu mieszkaniowego
Analitycy rynku nieruchomości twierdzą, że leasing na mieszkanie nie szybko stanie się znaczącą alternatywą na finansowanie zakupu mieszkania. W obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym, deweloperzy nie mają problemów ze sprzedażą mieszkań i nie oferują nowych sposobów płatności za mieszkania. Zainteresowania leasingiem mieszkania nie obserwuje się także wśród klientów, ponieważ nie wiedzą o takiej możliwości. Leasing na mieszkanie to nowość na rynku finansowym i dlatego warto ją odnotować. Jedynie niekorzystna sytuacja na rynku kredytowym może spowodować zwiększenie ilości ofert leasingowych. Jest prawdopodobne, że jeżeli banki nadal będą utrudniały dostęp do kredytów mieszkaniowych, to leasing na mieszkanie może stać się jedynym wyjściem dla kupujących i sprzedających nieruchomości.
Nie można wykluczyć, że Polacy przekonają się do leasingu na mieszkanie. W razie wątpliwości umowę leasingową można skonsultować z prawnikiem. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy trzeba sprawdzić KRS firmy leasingowej i zwrócić uwagę na sprawozdania finansowe.