Uszczelka lodówki nie trzyma – jak przebiega wymiana uszczelki w lodówce?
Bez lodówki współczesne
gospodarstwo domowe nie może funkcjonować. Jest niezbędna do przechowywania
żywności oraz do zapewnienia bezpieczeństwa produktów spożywczych.
Przechowywanie jedzenia w lodówce podtrzymuje czas przydatności do spożycia.
Dla poszczególnych produktów okres przydatności do jedzenia jest różny. Mięso,
sery, jajka, większość warzyw i owoców oraz nabiał muszą być trzymane w
lodówce, aby zachowały swoją świeżość. Tylko sprawna lodówka zapewnia najlepsze
warunki do przechowywania produktów spożywczych.
Problemy z nieszczelną uszczelką w lodówce
Nowoczesna lodówka musi być energooszczędna. Jeżeli dochodzi do uszkodzenia uszczelki lub nie trzyma ona zbyt dobrze, to lodówka zużywa więcej prądu i może dojść do problemów z utrzymaniem odpowiedniej temperatury niezbędnej do przechowywania żywności. Oznacza to zwiększone ryzyko psucia się produktów spożywczych i zatrucia pokarmowego. Lodówka z uszkodzoną uszczelką przestaje spełniać swoją funkcję – nie chłodzi żywności. Konieczna jest wymiana uszczelki w lodówce. Nie trzeba do tej czynności wzywać fachowca.
Jak sprawdzić, czy uszczelka jest uszkodzona?
Wymiana uszczelki w lodówce nie jest tak trudna, jak wydaje się w pierwszym momencie. Najpierw trzeba przekonać się, czy problemy z utrzymaniem temperatury faktycznie mają źródło w uszkodzonej uszczelce. W tym celu należy przeprowadzić proste doświadczenie: kartkę umieszcza się między obudową a uszczelką i zamyka drzwi. Jeśli kartka wysuwa się z łatwością, to uszczelkę należy bezwzględnie i jak najszybciej wymienić. Nową należy zamówić na stronie producenta, podając model lodówki. Można próbować szczęścia i szukać odpowiedniej uszczelki w sklepach AGD.
Montaż nowej uszczelki
Wymiana uszczelki w lodówce składa się z kilku etapów. Najpierw powinno się rozgrzać lekko uszczelkę za pomocą suszarki do włosów – uszczelka będzie bardziej elastyczna, co ułatwia montaż. Na czas wymiany uszczelki można zdjąć z lodówki drzwi. Starą uszczelkę usuwa się ścinając ją blisko krawędzi. Kolejną czynnością jest włożenie nowej uszczelki, która musi być idealnie dopasowana do drzwiczek. Wymiana uszczelki w lodówce wymaga precyzji.
Naprawa uszkodzonej uszczelki
Niewielkie uszkodzenia w uszczelce można naprawić i nie trzeba jej wymieniać. Wystarczy uzupełnić uszkodzone miejsce za pomocą silikonu sanitarnego. : wstrząsamy tubę z silikonem, następnie wypełniamy nim miejsce uszkodzenia – ubytek, lub pęknięcie. Wciskamy silikon do momentu, aż wypływa przez uszkodzenie. Przykładamy do tego miejsca kawałek przezroczystej folii spożywczej i zamykamy lodówkę na minimum godzinę, choć może być na dłużej. W tym czasie nie można korzystać z lodówki. Naprawę uszczelki najlepiej wykonać wieczorem i nie zaglądać do lodówki przez całą noc.
Naprawa uszkodzonej uszczelki lub wymiana zużytej uszczelki przedłuża żywotność lodówki i chroni żywność przed zepsuciem. Po tej naprawie lodówka będzie służyła jeszcze przez wiele lat.